Budynek będący w Krakowie najlepszym przykładem modernizmu został wpisany do rejestru zabytków. W celu przystosowania do współczesnych wymagań dostępności dla osób niepełnosprawnych konieczne było zastosowanie dźwigu. Kabina dźwigu ma trzy ściany i sufit wykonane ze szkła, w ścianie przedniej znajdują się drzwi teleskopowe 4-skrzydłowe, wykonane z trzywarstwowego szkła bezpiecznego. Szyb został zaprojektowany jako prosty, przeszklony graniastosłup o podstawie w formie trapezu, o delikatnych podziałach tafli szkła, przykryty szklanym dachu pulpitowym...

Prezentowany dźwig został zmontowany w duszy zabytkowej klatki schodowej utworzonej przez zabiegowe schody odlane z żeliwa. Poważnym wyzwaniem była bardzo mała przestrzeń na całą konstrukcję, liczne ograniczenia związane z zabytkową materią obiektu, w tym konieczność wykonania podszybia i tzw. kesonu na siłownik w litej skale...

Nowoczesne technologie w zabytkowych wnętrzach
Winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych została umieszczona w okrągłej duszy klatki schodowej. Między arkadami z żeliwnymi kolumnami podpierającymi granitowe schody jeździ szklana kabina z dwojgiem półokrągłych drzwi. Przeszklony szyb wsparty na delikatnie rozczłonkowanych, acz solidnych słupach o industrialnym wyglądzie, wyrasta powyżej wachlarza schodów z kamiennymi balustradami i ginie pod ogromem kopuły.

Dźwig osobowy panoramiczny


Dźwig w klasycystycznym budynku zabytkowym z połowy XIX wieku, dawnego carskiego Aleksandryjsko-Maryjskiego Instytutu Wychowania Panien.
Jedynym miejscem, w którym można było umieścić dźwig, bez większego naruszania substancji zabytkowej była dusza klatki schodowej...

Niestandardowe rozwiązania


Coraz częściej w budowie kabin i szybów dźwigowych wykorzystywane jest szkło. Kabina zaprojektowana dla PWSFTviT w Łodzi ma wszystkie elementy ścian ze szkła i nie ma ... sufitu, co umożliwia oglądanie przestrzeni przeszklonego patio. Takie dźwigi wykonujemy na podstawie indywidualnych warunków technicznych, uzgadnianych z Urzędem Nadzoru Technicznego. Dźwig musi spełniać wizję architekta i zapewnić bezpieczeństwo użytkowników.

Dźwigi które muszą być niewidoczne
Fortepian koncertowy waży ¾ tony, ma długość ok. 2,8 m i trzy nogi z kółkami o średnicy zaledwie 5 cm. Transport takiego instrumentu zawsze był kłopotliwym przedsięwzięciem. Zaprojektowana przez nas kabina przewozi instrumenty między dolnymi kondygnacjami budynku, a przed koncertem wjeżdża z nimi bezpośrednio na scenę...

Dźwigi do przewożenia dekoracji

Teatr Nowy w Poznaniu dzięki rozbudowie wzbogacił się w 2001 r. o „Scenę Nową” z widownią dla 150. widzów, foyer i duże zaplecze: pracownie, salę prób i magazyny nad i pod sceną.

W budynku zainstalowaliśmy nietypowe dźwigi (windy). Jeden z nich służy do przewozu dekoracji, łączy wszystkie poziomy poczynając od podziemnych magazynów (4,5 m pod ziemią) ze sceną i magazynem nad sceną...

Dźwig w budynku Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Dźwig znajduje się w południowym pawilonie Pałacu Kazimierzowskiego, odbudowanym po wojnie, obecnie zajmowanym przez Wydział Polonistyki. Jedynym miejsce, które pozwalało na zainstalowanie dźwigu bez większych ingerencji w strukturę budynku, była dusza klatki schodowej...

Luksusowe marki wymagają niecodziennych rozwiązań

Specjalnie zaprojektowany dźwig o udźwigu 3500 kg dla potrzeb salonu samochodowego marki LEXUS.

Ze względu na specyficzne wymogi architektoniczne szyb dźwigu posiada znacznie zaniżone nadszybie

wynoszące 2,4 m przy dopuszczalnej wysokości przewożonego pojazdu 2,0 m.

Wymiary platformy:

szerokość - 3,2 m

głębokość - 6,45 m

Dźwigi do przewozu samochodów
Standardowy dźwig do przewozu samochodów wyposażamy w drzwi automatyczne sterowane pilotem i długą, przelotową kabinę pozwalającą wjechać z jednej, a wyjechać z drugiej strony. Nie zawsze jest to możliwe, np. gdy brakuje miejsca.
Zaprojektowana przez nas platforma o udźwigu 2000 kg charakteryzuje się nie tylko oszczędnymi wymiarami szybu, ale i nietypowym sposobem załadunku i rozładunku samochodów. Obsługuje ona salon sprzedaży oraz parking na dachu. Działka okazała się zbyt mała na potrzebny parking i na standardowy dźwig.

Niestandardowe rozwiązania
W projekcie modernizacji starego budynku jedynym miejscem możliwym do umieszczenia dźwigu okazała się dusza klatki schodowej, o wymiarach w przekroju 260 na 113 cm (!), bez nadszybia i możliwości zastosowania górnej maszynowni. Inwestor poprzeczkę postawił wysoko: maksimum szkła, minimum stali, a jeśli to szlachetnej. Wykluczono też standardowe systemy szklenia w profilach aluminiowych. W efekcie zespołowej pracy powstał dźwig z napędem hydraulicznym o udźwigu 630 kg/8 osób.

 

Dźwigi takie stosowane są:
- w przypadku braku możliwości wybudowania szybu na górnym przystanku,
- w celu zapewnienia przejazdu samochodów po powierzchni nad garażem,
- ze względów bezpieczeństwa, np. w bankach

Kilka danych technicznych:
Udźwig 3800 kg
Wymiary kabiny szer. 250 cm, gł. 537 cm, wys. 210 cm
Nośność pokrywy 5 kN/m2

 

Dźwigi do przewozu osób
Prezentowany dźwig w Operze Wrocławskiej przystosowany dla osób niepełnosprawnych został zmontowany w owalnej duszy klatki schodowej. Między wachlarzowo rozmieszczonymi schodami i stropami podpartymi żeliwnymi, złoconymi kolumnami jeździ szklana kabina z dwojgiem półokrągłych drzwi. Poważnym wyzwaniem dla nas była bardzo mała przestrzeń na całą konstrukcję, liczne ograniczenia związane z zabytkową materią obiektu i konieczność spełnienia wszystkich wymagań norm związanych z Dyrektywą Unijną 95/16/WE.

22 822 32 30
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.